Büyük Taaruz Zaferimizin Bayramı: 30 Ağustos

Büyük Taaruz Zaferimizin Bayramı: 30 Ağustos


Bu yıl 96.sını kutladığımız Zafer Bayramımızı, ÇekTürk ailesi olarak en içtek dileklerimizle kutlar, günümüzün önemini aşağıda özetlemek isteriz. Büyük Taaruz zaferimiz hepimize kutlu olsun.
Büyük Taaruz Zaferimizin Sonucunda 30 Ağustos

Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar‘da Mustafa Kemal‘in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz‘u anmak için Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘nde[1] her yıl 30 Ağustos günü kutlanan ulusal bayramıdır.

Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz‘un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir‘e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon’da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye’de 1926’dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır. (Wikipedia)

ataturk_zafer_bayrami_cekturk

Memleketimizi esir etmek istiyen düşmanları behemehal mağlûp edeceğimize dair olan emniyet ve itimadım bir dakika olsun sarsılmamıştır.

– Mustafa Kemal ATATÜRK)