Biraya Mola: Burčak Vakti

Biraya Mola: Burčak Vakti


Çek Cumhuriyeti’nin temel içeceği olarak bilinen biranın son zamanlarda yeni bir rakibi var. Sonbahardan itibaren varlığını bize gittikçe hissettiren şarap, dikkatleri üzerine çekiyor.
burcak

Meşhur Moravya Şarapları

Şarap yapımcılığının tarihine baktığımızda Moravya’dan bahsetmeden geçemeyiz. Arkeolojik kazılar sonucunda Büyük Moravya İmparatorluğu ve Roma İmparatorluğu dönemlerine ait olan ve budama amaçlı kullanılan bıçaklar ortaya çıkarılmıştır. Bohemya’da ise şarap yapımcılığı Mělník civarında 9. yüzyılda başlamıştır. Şarap yapımcılığı gün geçtikçe popüler hale gelmiş, dolayısıyla da üzüm bağları giderek artmıştır. Örneğin; İmparator 4. Charles, Çek şaraplarını korumak adına Bohemya bölgesinden 16 Ekim ile 24 Nisan tarihleri arasında şarap ithalatı yapılmasını yasaklamıştır. 16. Yüzyıla gelindiğinde ise şarap yapımcılığı zirveye ulaşır ve yurtdışına ihraç edilmeye başlanır. Ancak 17. ve 18. yüzyıllarda şarap koruması ve paralelinde de bağ sayısında düşüş yaşanmıştır. Şarap endüstrisi her ne kadar iyileştirme çalışmalarına yönelik girişimlerde bulunduysa da 20. yüzyılın ilk yarısına kadar yaşanan düşüşe engel olamadılar. 20. yüzyılın ikinci yarısında Bohemya ve Moravya topraklarındaki üzüm bağları süratle yenilendi. Günümüze geri döndüğümüzde ise Çek Cumhuriyeti ve Moravya şarabının saygınlık kazandığını ve iyi bir üne sahip olduğunu görebiliriz. 2012 ve 2013 yılllarında beyaz şarabın üstünlüğüyle birlikte şarap üretimi yaklaşık 470 hektolitre miktarındaydı. Tarım bakanlığı raporlarına göre ortalama kişi başına düşen şarap tüketimi yıllık 20 litre.

Moravian wine


Çekya Şarap Etkinlikleri

Çek Cumhuriyeti’nde Eylül ayı boyunca yüksek kalitedeki Çek şaraplarını deneyebileceğiniz bir organizasyona yer verilir. Pek çok aktiviteyi içeren bu organizasyonda gün boyunca müzik eşliğinde şarap tadımı yapabilir, şarap yapımıyla ilgili iş atölyelerini ziyaret edebilir ve bağcılara tüm merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Şarap tadım organizasyonlarından bir diğeri ise Güney Moravya’da yer alır ve neredeyse tüm yıl boyunca sürer. Festival hakkında detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Ayrıca bağ bozumlarında üzüm şırasını da deneme şansınız olacaktır. Yoksa şırayı daha önce hiç duymadınız mı? Şıra, kısmen fermante edilmiş üzüm suyundan yapılan alkolsüz bir içecektir. Tadı, içerdiği yüksek orandaki fruktozdan dolayı tatlıdır ve Çekler arasında oldukça popüler bir içecektir. Restoranlarda, şarap mahzenlerinde ve barlarda kolayca bulabilirsiniz.

vineyard Bratislava

Kaliteli Şarap Bulabileceğiniz Yerler, Etkinlikler

– Vintage in Troja, Prague (Prag Botanik Bahçesi’nin altındaki üzüm bağı)
13. 9. 2014 tarihinde saat 11.00‘ dan itibaren.

– Vintage in Žižkov, nám. Jiřího z Poděbrad
12.09.2014 – 13. 9. 2014, her iki gün de saat 14.00’dan itibaren.

– Mělnické vinobraní, Mělník 
26. 9. – 28. 9. 2014, Cuma günü 14.00’dan, haftasonu ise 10.00’dan itibaren.
Program detayı ve biletler için tıklayınız.  (sadece Çekçe)

– Pálavské vinobraní, Mikulov,
12. – 14. 9. 2014
Çek üzüm bağlarının kalbi olan Mükulov’da organizasyonun muhteşem olacağından emin olabilirsiniz.
Program ve biletler için tıklayınız.  (sadece Çekçe)

– Burčákové slavnosti Hustopeče (Stum celebration Hustopeče) 
2. – 4. 10. 2014
Şarap ve bademleriyle ünlü Hustopeče’de, kaliteli şarap, şıra ve badem likörleri deneyebilirsiniz .Bu sene Hustopeče Şıra Festivali 20. yaşını kutluyor. Program hakkında daha fazla bilgi ve biletleri burada bulabilirsiniz. İyi eğlenceler!