Prag’da Noel: Hediye Telaşı

Prag’da Noel: Hediye Telaşı


Aralık ayına ve Christmas marketlere merhaba dediğimiz şu günlerde Prag, Noel dekorasyonlarıyla bir başka ışıldıyor. Geçtiğimiz Cumartesi günü (28.11.2014) geri sayım eşliğinde ışıklandırılan Christmas ağaçları, meydanlarda coşkuyla karşılandı. Old Town Square’de geri sayıma bizzat katılanlardan biri olarak şunu belirtmeliyim ki, Prag’ın hiç bu kadar kalabalık olabileceğini düşünmemiştim. 30.000 kişinin katılımın gösterdiği etkinlikte adım atmak bile başlı başına zorluydu, ancak kesinlikle bu atmosferi yaşamaya değerdi. Old Town’daki, Central Bohemia’dan gelen yılbaşı ağacı 72 yıllık bir ağaç olmakla beraber üzerinde 100.000 küçük aydınlatma kullanıldı. Bizler de kurulan marketlerden birinden aldığımız sıcak şarabımız  (svarak), geleneksel lezzetlerden biri olan trdelnik ve soğuk hava eşliğinde bu muhteşem anın tadını çıkardık. Prag’da Noel yazımızı umarız beğenirsiniz.

Christmas Marketlerde çılgınlar gibi alışveriş yapan insanları görmeniz büyük ihtimal. Sevdiklerimize yılbaşı hediyeleri almak ne kadar keyifli gibi görünse de bazılarımız için çoğu zaman işkenceye dönüşebiliyor. Çek Cumhuriyeti’ne özel Christmas hediyelerinin başında kristaller ve tahta oyuncaklar geliyor, zaten kurulan her standda el yapımı eşyaları, ayrıca ev yapımı tatlıları sıklıkla görebilirsiniz. Tüm marketleri görüntülemek için tıklayınız.

Prag’da Noel Hediyeleri Tatlı Telaşı

Yılbaşı hediyelerini sabırsızla bekleyen çocuklara gelecek olursak, onlar Ježíšek‘ın (Little Jesus) evlerine pencereden girip yılbaşı ağaçlarının altına hediyelerini bıraktıklarına inanıyorlar. Diğer bir inanışa göre ise Christmas günü ayakkabınızı omzunuzun üzerinden attığınızda ayakkabınızın ön kısmı kapıyı gösteriyorsa, bu  kısa sürede evleneceğiniz anlamına gelir. Batıl inançlar konusunda inancını henüz yitirmemiş olanlara duyurulur 🙂

2015’e bir ay kala bir diğer güzel haber de bizden geliyor. Henüz yılbaşı hediyelerinizi
almadıysanız ve kara kara düşünüyorsanız; Çekçe bilmeyen ya da öğrenme aşamasında olan sevdiklerinize alabileceğiniz eşsiz bir hediyeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu yıl bir değişiklik yapıp, parfüm ya da oyuncak ayı almamaya ne dersiniz? Galavito Çekçe Kurs Hediye Kartlarıyla 19 Ocak 2015 tarihinde başlayacak olan kurslarımızı hediye edebilir ya da kendiniz için alabilirsiniz.

Şimdiden muhteşem bir Christmas ayı ve güzel bir yıl geçirmenizi diliyorum.

Çekya Noel gelenekleri videomuz ise aşağıda:

Türk yeni yıl kutlaması diyince aklına PTT (pijama terlik televizyon) gelenler ise milli oyunumuz tombalayı unutuyorlar!  Tombala için kişi başı 10 CZK toplanıp, oyun sonunda birinciye teslim edilecektir. Ancak tartışmaya açık, eğer katılımcılar tarafından tercih edilmezse farklı bir ödül de bulabiliriz birincimiz için : )

2015 yılınızın nasıl geçeceğine dair ipucu veren Çek geleneklerinden biri olan elma kesme oyunu da oynanılacak. Elmalarınızı alıp gelmenize gerek yok, ÇekTürk ekibi olarak bizler getireceğiz. ÇekTürk Prag Noel etkinliği detayları için tıklayınız.

Prag’da turizm istek ve talepleriniz için (Orta Çağ gecesi, Çek gecesi, Mozart gecesi, vintage araç turu, Vltava tekne turuTürkçe rehber, transferler vb.) bize ulaşın:
info@cekturk.com
+420 775177364
WhatsApp: +905354182108

İlginizi Çekebilecek Hizmetlerimiz

orta cag gecesi cekturk turkce rehber cekturk tekne turu cekturk transfer cekturk bira bisikleti cekturk bira spa cekturk bisiklet kiralama cekturk cek restoranları cekturk cek otelleri cekturk  etkinlik bileti cekturk  ucak bileti cekturk arac kiralama cekturk otobus bileti cekturk cekturk-beer-tasting-czech-beer-768x583    pragda-opera-cekturk-768x444 prag_vintage_araba_turu_cekturk-400x267 httpswww.tripadvisor  images