50. Karlovy Vary Film Festivali

50. Karlovy Vary Film Festivali


Bu yıl 50. si düzenlenen, Avrupa’nın en ünlü film festivallerinden biri olan Karlovy Vary Film Festivali, 3 ve 11 Temmuz tarihleri arasında kapılarını dünyanın dört bir yanından gelen sinemasevere açtı.

Richard+Gere+50th+Karlovy+Vary+International+-x4p6PkYKIQl

Festivalin bu yılki onur konuğu Richard Gere oldu. Ünlü oyuncu dünya sinemasına yaptığı sanatsal katkılardan ötürü festivalin Kristal Küre ödülüne layık görüldü.

Festivalin bu yılki açılışı Richard Gere’in başrolünde olduğu yönetmen Oren Moverman’ın filmi Time Out of Mind ile yapıldı.  Film, Richard Gere’in canlandırdığı,  uzun zamandır görmediği kızıyla yeniden bir bağ kurmaya çalışan, evsiz bir adamın hikâyesini anlatıyor.

Merak edenler için filmin Eylül ayında sinemalarda gösterime gireceğini belirtelim.

Çekya Film Festivali , Karlovy Vary

Gelelim bu seneki büyük ödülün sahibine. Diego Ongaro’un yönetmen koltuğunda oturduğu,  Massachusetts’de yaşayan 50’li yaşlarında hip-hop ve golf tutkunu, ailesine düşkün, değişen ekonomik koşullarda iki yakasını bir araya getirmeye çalışan bir ağaç kesici olan Bob’un hikâyesini anlattığı Amerikan bağımsız yapımı Bob and The Trees bu yılki Kristal Küre Ödülünün sahibi olmayı başardı.

Ödül töreninde konuşan yönetmen Diego Ongaro şunları söyledi: “Bu, gerçekten de sürpriz oldu. Filmi çekmek için neredeyse tek kuruşumuz yoktu, bu yüzden de kendi paramı ve karımın parasını kullandım. Filmin yapımında emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Filmin başrol oyuncusu Bob Tarasuk da konuşmasında şaşkınlığını gizleyemedi. Oyuncu, “Şimdiye kadar hiçbir ödül kazanmamıştım, hatta daha önce Birleşik Devletler’ in dışına bile çıkmamıştım. Fakat benim büyükannem bir Çek vatandaşıydı, büyükbabam ise Ukraynalı. Bu yüzden bu ödülü onlara adamak istiyorum.” dedi.

bob-and-the-trees-delegation

Yarışmanın diğer kazananları ise şöyle:

Kosovalı yönetmen Visar Morina, küçük bir çocuğun babasını bulmak için yola koyulmasını anlattığı filmi Babai ile En İyi Yönetmen Ödülünün sahibi oldu.

Çek filmleri yarışmadaki başarısını oyuncularının aracılığıyla göstermiş oldu. Alena Mihulová,  Slávek Horák’ın Home Care filminde canlandırdığı hemşire rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Ödülünün sahibi olurken, Kryštof Hádek ise, problemli bir küçük kardeşi canlandırdığı Jan Prušinovský yönetmenliğindeki The Snake Brother filmiyle En İyi Erkek Oyuncu Ödülüne layık görüldü.

Jüri Özel Ödülü, Avusturyalı yönetmen Peter Brunner’in çok sevilen birinin ölümünün güçlükle kabullenilişini anlattığı dram türündeki filmi Those Who Fall Have Wings’ e verildi.

Animasyon biyografi türündeki The Magic Mountain ve İtalyan bir şairin trajik hikâyesinin anlatıldığı Antonia ise,  Mansiyon Ödüllerinin sahibi oldu.

En İyi Belgesel Ödülünü kazanan ise Helena Třeštíková’nın yönetmenliğindeki Mallory oldu.

Festival ve kazananları hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Bu senekini kaçırdıysanız üzülmeyin, seneye bu efsanevi festivali yakalamanız dileğimizle.

Karlovy Vary gezi istek ve talepleriniz için iletişim:
info@cekturk.com
+420 775177364