5. Dünya Ebru Günü Prag’da, ÇekTürk İş Birliği İle

5. Dünya Ebru Günü Prag’da, ÇekTürk İş Birliği İle


Bu yıl Kasım ayında (21 – 27 Kasım 2016) Prag’da 5.’si gerçekleşecek olan Dünya Ebru Günü’nün partneri olmaktan, ÇekTürk olarak çok büyük ve mutluluk duyuyoruz. Ülkemizden de Atilla Can, Kübra Aşık gibi usta ebru sanatçılarının katılacağı bu etkinliğe katılmayı, tüm sanatçılar ile tanışmayı, bir kısmı ile röportaj gerçekleştirmeyi şimdiden dört gözle ile bekliyoruz. Etkinlik biletlerini satın almak için tıklayınız.

Öncelikle bilmeyenler için “Ebru sanatı nedir?” sorusu ile başlamak isterim. Ebru, Türk kültürümüz için eskiden beri çok önemli bir sanat dalı olmuştur. Çoğu zaman ebru renklerin suyla dansı, renklerin uyumuyla suyun hayat bulması şeklinde de adlandırılmıştır. Genellikle ebru çok özel bir sanat dalı olarak kabul edilir çok iyi el mahareti ister. Çünkü herhangi bir yerde hata yaptığınızda geri dönüşü olmaz. Ebru sanatı ülkemizde de birçok sanatçı tarafından yapılmaktadır ve bu eski gelenek hala sürdürülmektedir.

ebru_sanati_2

Ebrunun tarihinin aslında ne zamanlara dayandığı kesin olarak bilinmese de 9. ve 10. yüzyıla dayandığı tahmin edilir. Önce Asya’da doğup sonra Türkiye’ye gelmiştir. İlerleyen zamanlarda ebru kendi kültürümüzle harmanlanıp şu anki haline getirilmiştir. Ebru adını Farsça ’da bulut, bulut gibi anlamına gelen Ebri’den almıştır.

عبری (ebri)

17. ve 18. yüzyılda Avrupa da ebruyla tanışmıştır. Hatta Avrupa ülkelerinde genellikle Türk mermer kâğıdı veya Türk kâğıdı olarak da ün kazanmıştır. İtalya, ispanya, Hollanda, Fransa ve İngiltere’de oldukça popüler olup pek çok kitap ciltlerini ve kapaklarını süslemeyi başarmıştır. Ancak matbaa ve mekanikleşmeyle birlikte popülaritesini yitirmiştir. Günümüzde ebru popülaritesini tekrar kazanmaya başlamıştır şimdiyse Avrupa’nın pek çok ülkesinde kursları verilmektedir hatta ebru malzemelerini Avrupa’da bulmanız mümkün olmuştur.

ebru_sanati_3

Görsel olarak harikalar yaratabileceğiniz, her insanda farklı duygular uyandıran bu sanat dalı artık UNESCO tarafından Dünya Kültürel Miras listesine girmiştir. O zamandan beri de “Dünya Ebru Günü” kutlanmaktadır. Bu sene 5.si yapılacak olan “Dünya Ebru Günü” Prag, Çek Cumhuriyeti’nde 21-27 Kasım 2016 tarihleri arasında gerçekleşecektir. Dünyanın dört bir yanından ebru sanatçıları ve meraklılarının toplanacağı Dünya Ebru Günü’ne biz de ČeskoTurecko/ÇekTürk ekibi olarak ortaklık etmekten mutluluk ve gurur duyuyoruz. Eğer siz de geleneksel Türk sanatını yansıtan ebruya ilgiliyseniz ve desteklemek istiyorsanız, sizleri de Prag’da görmekten mutluluk duyarız.

  • 21-27 Kasım 2016’da Prag’da, ÇekTürk ailesinin de katılımı ile gerçekleşecek “Dünya Ebru Günü” etkinlik sayfasını görüntülemek için tıklayınız.

ebru_facebook_event

  • ČeskoTurecko/ÇekTürk ile MSB Events ortaklığında ebru sanatı websayfasını Türkçe olarak görüntülemek için tıklayınız.

dünya_ebru_günü_prag

Ebru sanatının UNESCO‘ya dahil edilmesinde en büyük emek sahibi ve hem ülkemizde hem de uluslararası camiada en önemli temsilcilerinden olan Atilla Can‘ı da bu etkinlikte görmekten, tanışmaktan dolayı büyük mutluluk duyacağız.

atilla_can_ebru_prag

ÇekTürk ekibi olarak katılacağımız, 21 – 27 Kasım’da Prag’da gerçekleşecek 5. DÜNYA EBRU GÜNÜ etkinliği ile ilgili sorularınız için iletişim:  info@cekturk.com ve +420 775 177 364.

Bu uluslararası ebru etkinliğine Türkiye’den katılacak misafirler için ise Prag’da konaklama otel havaalanı transferi – Prag’da Türkçe tur rehberi gibi temel ve Vltava Nehri tekne turuOrta Çağ gecesi gibi turistik aktivitelerde de destek verebilmekteyiz. Bizimle iletişime geçmeniz yeterli: info@cekturk.com

5. Dünya Ebru Günü (21-27.11.2016, Prag) etkinlik biletlerini satın almak için tıklayınız.