5-6 Temmuz 2016: Çek Türk Dünyası Çifte Bayramı

5-6 Temmuz 2016: Çek Türk Dünyası Çifte Bayramı


Ne tesadüf ki, bu yıl Türkiye’de Ramazan (Şeker) Bayramı tatili ile Çek Cumhuriyeti’nde Aziz Cyrila ve Aziz Metod Günü ve Hristiyan Reformist Jan Hus’ı Anma Günü aynı tarihlere denk geldi! Çek Türk bayramları aynı güne denk geldi.
İslam inancında önemli bir yere sahip ve kutsal kabul edilen Ramazan ayının sonuna gelindi ve Ramazan bayramı bugün (5 Temmuz 2016) başlıyor. Ramazan ayının ardından 3 gün boyunca kutlanacak olan Ramazan bayramı bu yıl Çek Cumhuriyeti’nin ulusal tatil günleri olan 5 ve 6 temmuz tarihlerine denk geldi. Ramazan bayramında eş, dost, akraba ziyaretleri yapılır, sofralar kurulur, misafirlere şeker ve lokum ikram edilir. Ramazan bayramı boyunca Türkiye’de resmi tatil ilan ediliyor. Her yıl 5 ve 6 temmuz Çek Cumhuriyeti’nde ulusal tatil olarak kabul ediliyor. Peki bu günlerin önemi nedir?

Çek ve Türk Bayramları Aynı Gün!

Aziz Cyrila ve Aziz Metod Günü

st_cyril_methodius

Aziz Cyrila ve Aziz MetodKiril ve Metodius ) MS 9. yüzyılda Selanik‘te doğmuş olan Bizanslı Yunan kardeşler, Moravya ve Panonya’da Slavlar arasında Hıristiyanlığın yayılmasını sağlayan misyonerler. Misyonerlik görevleri sayesinde Slav halklarının kültürel gelişmelerini etkilemiş ve “Slavların Önderleri” unvanına layık görülmüşlerdir. Glagolitik alfabeyi geliştirmişlerdir. Bu alfabe Eski Slav dilinin yazılabilmesi için geliştirilen ilk alfabedir. Kiril alfabesi bu alfabeyi temel almıştır ve bugün Slav dillerinde kullanılmaktadır. Ölümlerinden sonra Slav halkları arasındaki çalışmalarına öğrencileri tarafından devam edilmiştir.

Ortodoks Kilisesince iki kardeş de “Havarilere denk” aziz ilan edilmiştir. 1880 yılında Papa XIII. Leo kardeşlerin bayramını Roma Katolik Kilisesi takvimine dahil etmiş, 1980 yılında ise Papa II. Jean Paul kardeşleri Benedict ile birlikte Avrupa’nın koruyucuları ilan etmiştir. Çek Cumhuriyeti ve Slovakya‘da her yıl 5 temmuz günü azizler anılmaktadır ve bu gün milli tatil olarak ilan edilmiştir.¹
Hristiyan Reformist Jan Hus’ı Anma Günü

jan_hus

Jan HusJohannes Huss ) Hıristiyan reformcu bir teologtur. 1390’dan sonra da Prag’da eğitim aldı. Prag Üniversitesindeki eğitiminden sonra 1396 yılında yüksekokul öğretmenliğine başladı. Çek harflerindeki diyakritik işaretlerin (Türkçede c ve s harfine eklenen çengeller ile ç ve ş yapılması gibi ama sesli harflere konuluyor) ve hatsek (bu da sessiz harflere konuluyor. Bizim g’nin üstüne koyduğumuz işaret gibi) işaretlerinin öncüsü kabul edilir. 1409’dan 1410’a kadar Prag Üniversitesi rektörlügünü yaptı. Teoloji ve felsefe dersleri verdi.

Çek Bayramı

Hus, John Wyclif’in eserlerinin etkisi ile kilisenin dünyevi mal varlığını, din adamlarının paraya doymazlığını ve bunların çürümüşlüğünü anlatıyordu. Coşku içinde dünyevileşmis olan kilisenin bir reformdan geçmesi için mücadele ediyor; yerleşmiş bir anlayış olan dini konularda Papa’nun son karar mercii olmasını reddedip, dini konulardaki otoritenin sadece İncil olduğunu ileri sürüyordu.
Hıristiyanlık tarihinde Büyük Bölünme ile aynı dönem yaşamış olan Hus, soruna çözüm bulunabilmesi için konsile çağrılır ve ardından tutuklanır ve kendisinden yaptıklarının yanlış olduğunu söylemesi istenir. Hus bu teklifi reddeder ve konsil tarafından yakılarak cezalandırılmasına karar verilir.² Hus 6 Temmuz 1415’de kitaplarıyla birlikte yakılır ve külleri Ren nehrine atılır. Her yıl 6 temmuz Çek Cumhuriyeti’nde Hristiyan Reformist Jan Hus’ı Anma Günü olarak kutlanır.³

Çekya’da ticaret, Çekya eğitim danışmanlığı, Prag turizm hizmetleri, Çekya sağlık sigortası, Çekçe çeviri gibi hizmetlerimizin tamamı için bize ulaşın:
info@cekturk.com
+420775177364