28 Ekim Çekoslovakya Bağımsızlık Günü

28 Ekim Çekoslovakya Bağımsızlık Günü


Çekoslovakya bağımsızlık günü 28 Ekim. 28 Ekim 1918 tarihinde Çekoslavakya, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’ndan ayrılarak bağımsızlığını ilan etti.

28 Ekim 1918 Pazartesi günü Viyana’dan, Avusturya-Macaristan’ın ateşkes önerisini kabul ettiği haberi ulaştı ve ABD Başkanı Woodrow Wilson tarafından bu haber duyuruldu.

Çekya resmi tatil günleri 2019 blog yazımıza ulaşmak için tıklayın.
Çekoslovakya Bağımsızlık Günü

Bugün sadece Çekoslovakya’nın bağımsızlığı değil, aynı zamanda monarşiden demokrasiye geçişleri de kutlanıyor. Bu nedenle Çekler için oldukça önem teşkil eden bir gün. Özellikle o yıllarda, Avrupa’da yalnızca Fransa ve İsviçre Cumhuriyeti vardı. Dolayısıyla bugünün yaptığı büyük etki yadsınamaz!

Çekya ve Çekoslovakya tarihi ile ilgili diğer yazılarımıza ulaşmak için tıklayın. Kadife Devrim ile ilgil yazımız için tıklayın.
Çek vatandaşlarının bu bayramını kutluyor, yarınki Cumhuriyet Bayramımızı ve Cumhuriyet Resepsiyonumuzu iple çekiyoruz! Ayrıca 29 Ekim tarihinde ÇekTürk’ün de 6. yılı kutlanacak, sabırsızlık ile ve heyecanla bu günü bekliyoruz.

Hala Çekya’ya (veya Çek cumhuriyeti’ne) Çekoslovakya demeye devam edenler olduğu için de üzüntümüzü dile getiriyoruz. Belki de ağız alışkanlığı ile bu şekilde kullanıyordur eskiler, kim bilir! Ancak eğer tarihi anlamda bir bilgisizlikten kaynaklı ise, düzeltmelerini şiddetle tavsiye ediyoruz.

1918_narodni_divadlo

Çekya hakkında Türkçe blogumuza ulaşmak için tıklayın.
ÇekTürk Facebook sayfamız için buraya, Instagram sayfamız için buraya tıklayın.
Çekya’da sunduğumuz profesyonel hizmetlerimiz için bize ulaşabilirsiniz:

info@cekturk.com
+420 775177364