Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

ÇEK CUMHURİYETİ’NDE İLKÖĞRETİM


Çek Cumhuriyeti’nde temel eğitim zorunlu olmakla birlikte 9 yıl sürmektedir. Öğrenciler ilkokula 6 yaşında başlar ve 15 yaşına kadar devam ederler. Bu okullar genellikle temel okullar olmaktadır ve Çek dilinde základní škola olarak bilinirler.

Çek Cumhuriyeti’nde ilköğretim 2 döneme ayrılır.

Çek Cumhuriyeti’nde İlköğretim Eğitiminin İlk Dönemi

primary-education-in-czech-republic

  • İlköğretim eğitiminin ilk 5 senesini kapsar.
  • Tüm dersler tek bir öğretmen tarafından öğretilmektedir.
  • Bu dönemde görülen dersler: Çek, İlk yabancı dil, Matematik, Bilgisayar Bilimleri,Temel Tarih ve Coğrafya, Bilim, Güzel Sanatlar, Müzik, Beden Eğitimi ve Elişi.
  • Bu dönemde haftalık ders sayısı 22-25’tir.

 

Çek Cumhuriyeti’nde İlköğretim Eğitiminin İkinci Dönemi

elementary school-in-Czech-Republic

  • İlköğretimin ikinci dönemi 6. sınıfta başlayıp, 3 yıl sürmektedir.
  • İlköğretimin ikinci döneminde öğretilen dersler: Çek, Edebiyat, Birinci ve İkinci yabancı dil, Matematik, Bilgisayar Bilimleri, Tarih, Coğrafya, Fizik, Biyoloji, Kimya, Müzik, Güzel Sanatlar, Beden Eğitimi ve Elişi.
  • Ayrıca, bu ikinci dönemde öğrenciler, temel eğitimin 5 yılını tamamladıktan sonra 8 yıllık gramer okuluna (osmileté gymnázium) veya 7 yılını tamamladıktan sonra 6 yıllık gramer okuluna (šestileté gymnáziu) devam edebilirler.
  • Bu dönemde haftalık ders sayısı 27-30’dur.

 

Eğitim yılı 1 Eylül ile başlar ve 31 Ağustos’ta sona erer. Dersler haftanın 5 gününe yayılmıştır ve her bir ders 45 dakika sürer.

Öğrenciler öğretmenleri tarafında yazılı ve sözlü performanslarına göre değerlendirilmektedir. Notlar 1 ile 5 arasında kadar sınıflandırılmaktadır. Her dönem sonunda öğrencilerin devam eden değerlendirilmesi ile ilgili rapor hazırlanır. Öğretmenler öğrencinin kaydettiği gelişme üzerine görüşmek amacıyla aileler ile buluşur. Öğrenme zorluğu çeken öğrencilerin o yılı tekrarlaması gerekmektedir.

 

Çek Cumhuriyeti’nde ilköğretim ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Çek Cumhuriyeti’nde eğitim hakkında ücretsiz danışmanlığımız aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz:

info@cekturk.com

+420 775 177 364