Çekya’da Çalışmak

Çekya’da Çalışmak


Çekya’da çalışmak konusu, bize sorulan en popüler soruların başında geliyor. ‘Çekya’da nasıl çalışabilirim?’, ‘Çekya’da nasıl iş bulabilirim?’ Çekya çalışma izni nasıl çıkarabilirim? gibi farklı sorularınıza toplu cevabımız bu mailimizde. Umarız faydalı olur. Çekya çalışma izni ve vize için iletişim: info@cekturk.com

Çekya’da İşsizlik Oranı AB’de En Düşük İşsizlik Oranlarından Biri.

Çek Cumhuriyeti’nin %2.8 işsizlik oranı ile AB’nin en düşük işsizlik oranlarından birine sahip olduğunu biliyor muydunuz? Almanya’dan (yaklaşık & 3.8) bile düşük! 1995 yılından beri Çekya’daki en düşük işsizlik oranı 2018 yılında gerçekleşti. 2019 yılında da aynı şekilde devam etmesini dileriz.

Aslında hemen her ülkede olduğu gibi, Çek firmalar da işe alımda önceliği kendi vatandaşlarına, yani Çek vatandaşlarına verirler. Sonrasında Avrupa Birliği üyesi ülkelerden vatandaşlara, çünkü kağıt işlemleri çok daha kolay hazırlanabilmektedir onlar için. En son ise, Türkiye’nin de dahil olduğu AB dışı ülkeleden işe alım yapılır.

Ancak bu sizi hayal kırıklığına uğratmasın. işsizlik oranı çok düşük olduğundan, Türkiye’den birçok yönetici ve diğer çalışanlar da transfer edilebilmektedir.

Özellikle İngilizce – Türkçe bilinen

Çekçe bilmek, tabii ki her ülkenin ana dilini bilmek bne kadar önemli ise, işe alımda o kadar önemlidir. Ayrıca yaşam bakımından da. çekçe kurs ile ilgili bilgi için tıklayınız. Çekçe dili ile ilgili blog yazılaırmıza ulaşmak için tıklayın.

Çekya’da Çalışmak

  1. Çekya’da çalışmak için çalışma izniniz olmalıdır.
  2. Sponsor firma bulmalısınız.

Çekya Çalışma İzni

 

Çekya’da Üniversite Eğitimi ve Çek Diploması Sayesinde İş Bulma

Birçok Türk’ün yaptığı ise, Çekya’da üniversite eğitimi alarak (lisans veya yüksek lisans)

  • Çekya’da çalışmak ile ilgili tüm blog yazılarımıza ulaşmak için tıklayın.