ÇEK CHRISTMAS ŞARKILARI & MEŞHUR JEŽÍŠEK


Christmas’a sadece 3 gün kaldı! Tüm Aralık ayı boyunca, hatta Kasım ayı sonundan başlayarak, Çek Cumhuriyeti’nde hemen hemen her yerde duyduğumuz Christmas şarkılarını biraz daha yakından inceleyelim ve sizlerle paylaşalım istedik. Alışveriş merkezlerinde, restoranlarda, hatta sokaklarda canlı olarak bile duyduğumuz ve Christmas ruhunu yansıtan bu şarkılara, kulaklarımızın alışmaya başladığını söylemek mümkün. Hele sözlerini anlayabilenler için çok keyifli olduğuna inanıyorum. : )

En ünlü Christmas şarkısı olan hatta bizlerin de  “Yeni Yıl şarkısı” olarak bildiği, Jingle Bells’in bu çok keyifli Çek versiyonunu aşağıda bulabilirsiniz:


Çek Christmas şarkılarının hemen hemen hepsinde geçen “Ježíšekbebek İsa demektir ve Çek Cumhuriyeti’nde Christmas’ın sembolü olarak her yerde karşımıza çıkmaktadır.. İngilizcesi Jesus olan İsa, Çekçe’de “Ježíš” tir. Hatta yaklaşık % 70’i ateist olan bu toplumda bile “Ježíš Maria!” (Oh my God!) dillerinden düşmez. Slovakça’da ise benzer şekilde Ježiško, Macarca’da ise Jézuska olduğunu bilmekte fayda var.

jezisek

En popüler Çek Christmas şarkılarından oluşan listeyi görüntülemek için tıklayınız. ÇekTürk ekibimizin favori Christmas şarkılarını ise aşağıda bulabilirsiniz: