Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.

Çek Cumhuriyeti’nde Anaokulu ve Kreş


ÇekTürk, sizlere Çek Cumhuriyeti’nde Anaokulu ve Kreş ile ilgili bilgi sunmakta ve sorularınız için bir mail uzağınızda yer almaktadır!

Çek Cumhuriyeti’nde okul öncesi eğitim zorunlu değildir ve ikiye ayrılır:

  1. Kreş (jesle)

  2. Anaokulu (mateřská škola)

2007 yılından itibaren tüm anaokullarının Okul Öncesi Eğitim Eğitim Programına göre faaliyet göstermesi gerekmektedir.

Çocukların okulöncesi eğitime katılmaları için fiziksel ve mental olarak yeterlilik sağlamaları gerekmektedir. 5 yaşından küçük, dezavantajı çocuklar için ise ilkokula hazırlık şeklinde eğitim sağlanır.

Çek Cumhuriyeti’nde Kreşlernursery-school-Czech-Republic

Çek Cumhuriyeti’nde kreşler 3 yaşına kadar olan çocuklar içindir. Hem özel kreşler hem de devlet kreşleri bulunmaktadır. Özel olmayanlar fiyat olarak daha uygun olmakla birlikte, bu okullarda çalışan ailelere öncelik verilmektedir.

Kreşler tam gün, yarım gün veya yatılı olarak faaliyet gösterirler.

Bir sınıftaki çocuk sayısı en fazla 24 olabilmektedir. Bu okullarda çalışan öğretmenlerin okul öncesi pedagoji üzerine uzmanlaşmış ve lisans veya yüksek lisans eğitim programında ortaöğretim pedagojik okullar, yüksek meslek yüksekokulları veya yüksek öğrenim kurumlarının birinden mezun olmuş olmaları gerekmektedir.

Kreşlerin kendi programları olabilmektedir ve estetik aktiviteler, hareket aktiviteleri, ekoloji ve benzeri alanlara odaklanabilirler. Montessori pedagojisi, Waldorf pedagoji gibi alternatif programlardan da yararlanabilirler.

Çek Cumhuriyeti’nde Anaokulları

Çek Cumhuriyeti’nde anaokulları 3-6 yaş arası çocuklar içindir. Bir sınıfta farklı yaş gruplarından çocuklar olabileceği gibi öğrencilerin özel ihtiyaçlarına göre oluşturulmuş entegre sınıflar da bulunmaktadır.

Çocukların anaokuluna kabul edilmesine okul yöneticileri karar vermektedir. Kabul sürecinde belirleyici faktörlerden bazıları çocuğun anaokulunun bulunduğu ilçede oturup oturmadığı; ebeveynlerin çalışıp çalışmaması ve anaokuluna giden başka bir kardeşin olup olmamasıdır.

Ayrıca, zorunlu eğitimden önceki son senesinde olan öğrencilere de kabul sürecinde öncelik verilmektedir.

Anaokullarının ücreti okul yöneticileri tarafından belirlenmektedir ve Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulan düzenlemeye göre bu ücretler aylık yatırım harcaması dışında kalan harcamaların %50’sinden fazla olamaz.

Çek Cumhuriyeti’nde anaokul ve kreşler ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Çek Cumhuriyeti’nde eğitim hakkında ücretsiz danışmanlığımız aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz:

info@cekturk.com

+420 775 177 364